Citater af Ole Sohn

læs flere citater...

Ole Sohn i pressen

Hør Ole Sohn vaske hænder i P1-programmet Krause-på-tværs

læs mere og hør udsendelsen...

Har Ole Sohn løjet?

Ole Sohn benægter at Sovjet støttede DKP økonomisk da Ole var formand.

læs mere...

Det vidste du ikke om Ole!

Ting du sikkert ikke vidste om Ole Sohn...

læs mere...

DDR's 40 års jubilæum

Se hele æresparaden fra DDR's 40 års jubilæum på YouTube.

se den her...

Støt sagen

Ønsker du at støtte sagen, kan donationer gives til Liberal Alliances Ungdom.

Doner her...

Det vidste du ikke om Ole!

Ligesom den svenske forfatter Jan Guillou tjente penge på at sælge hemmelige oplysninger til KGB, har Ole Sohn skabt en karriere på kommunismens kollaps. På sit eget forlag udgav han f. eks. krimien ”Caruso synger ikke mere” af den østtyske forfatter Cora Stephan. Sohn havde imidlertid glemt at fortælle hende om sin fortid som DKP-formand frem til 1991. Som antikommunist brød hun sig bestemt ikke om Ole Sohns skiftende kasketter: ”Hvis jeg havde vist det, havde jeg nok sagt, at det ikke passer sammen med min bog”, sagde Cora Stephan til Information. Cora Stephen om videoklippet med Sohns deltagelse i militærparaden: ”Denne Youtube-ting. Det gjorde ondt," siger Cora Stephan. "Jeg har mange venner, der er tidligere dissidenter. Det er simpelthen ... Uha!"

Da han i sin tid var formand for DKP, modtog partiet endnu ganske betydelige summer fra Sovjet. Det gjorde de helt op til 1990.

Ole Sohn udtaler: »Kommunisternes ideal er egentlig urgammelt og ligger i ønsket om menneskelig lykke. Med Marx, Engels og Lenin og arbejderbevægelsens fremkomst tog de form, og er stadig aktuelle«. Ole sohn, efteråret 1989.